مشکل اساسی برخی از خودروها، قدرت کم نمی باشد. چون در سرعت و دورهای بالا ماشین پر‌توان است.  مثل خودرو دیگنیتی. اما ضعف اساسی این خودرو در شتاب شروع حرکت، تاخیر پدال گاز، عکس العمل نامناسب گیربکس در سرعت های پایین، بنزین های کم کیفیت و … می‌باشد که شما با برطرف کردن این ایرادات، رانندگی لذت بخشی را تجربه می کنید.

برای برطرف کردن این موارد شما نیاز به ریمپ ایسیو خودرو خود را دارید که تمرکز اصلی آن بر روی رفع ایرادات خاص نرم افزاری می باشد و دارای تاییدیه از کمپانی مادر می باشد. اما تمرکز ریمپ ایسیو بر بالا بردن توان و گشتاور اتومبیل است با این تفاوت که بدلیل تغییرات نامحدود در جداول کارکرد یک خودرو، احتمال عدم تایید از سمت کارخانه خودروساز برای این کار وجود دارد.

ریمپ ایسیو خودرو

[toc]

ریمپ ایسیو چیست ؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره ریمپ ایسیو صحبت کنیم باید بدانیم که تیونینگ چیست. تیونینگ نیز به معنای میزان سازی است و ریمپ یکی از شاخه های تیونینگ می باشد.
میزان سازی یعنی از حداقل امکانات، حداکثر استفاده از یک سیستم را داشته باشیم.
مثلا تا 30 سال پیش تمامی خودروها بصورت کاربراتور عرضه میشد اما رفته رفته این سیستم جای خود را به خودروهای انژکتوری داد با راندمان و قدرت بالاتر.

ریمپ ایسیو تنظیماتی نرم افزاری می باشد که به جای نرم افزار موجود روی ECU ماشین قرار می گیرد.  ریمپ، خودرو را برای رسیدن به بیشترین بازدهی آماده سازی می کند. مپ ایسیو کاملا موتور خودرو را تحت کنترل میگیرد و هنگامی که ریمپ ایسیو جای آن قرار بگیرد تاثیر خیلی زیاد و قابل توجهی در شتاب، مصرف سوخت، ناک و . . . ایجاد خواهد شد. ECU، یک رایانه کوچک می باشد که کارکرد موتور را کنترل خواهد کرد.

پس به زبان خیلی ساده ریمپ یعنی تغییرات چارچوب های اصلی کارکرد یک اتومبیل به منظور دستیابی قدرت بیشتر با رعایت اینکه اتومبیل از استاندارد خود خارج نشود.

مجموعه نکست استپ با کادری مجرب و متخصص از جوانانی با پشتکار بالا، و دارای مدارک بین‌المللی و با سابقه از سال ۱۳۹۳ کارخود را آغاز نموده است. این مجموعه خدمات ریمپ ایسیو خودروی شما را با جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها بصورت کاملا حرفه ای انجام می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان ریمپ ایسیو خودرو با ما تماس بگیرید.

هزینه و قیمت ریمپ ایسیو

هزینه ریمپ 207
قیمت ریمپ 206 تیپ2
قیمت ریمپ خودرو پراید
هزینه ریمپ توربو اتومات
قیمت ریمپ تارا
هزینه ریمپ رانا پلاس
هزینه ریمپ سورن

 

در نگاه اجمالی تر شرکت تولید کننده خودرو چار چوبهای کامپیوتر خودرو را به دو دسته تقسیم می کند:

1- اصلی (برای تمامی مدلهای خودرو در کشور ثابت هستند مثل)
2- فرعی (برای هر مدل ماشین با هر کاربری, متفاوت می باشند مثل)

چگونه ریمپ خودرو موجب افزایش راندمان موتور می گردد ؟

علم ساخت خودرو در کشورهای اروپایی رو به پیشرفت بوده و از اهداف اصلی سازندگان آنها توان بیشتر با آلایندگی فوق العاده کمتر میباشد.هنگامی که از استاندارد های بین المللی خودروها صحبت میکنیم یعنی تکنولوژی های پیشرفته مثل سیستمهای VCR, GDI, VANOS و … که باعث افزایش راندمان و کاهش آلایندگی می شوند. سیستم انژکتور سبب شد که همان خودروها با همان ویژگی ها، باعث افزایش راندمان بیشتر و کاهش مصرف سوخت شود.

حالا این سیستم انژکتور چگونه بوجود آمد ؟

شرکتهای خودروسازی، تا سال 2021 تقریبا موتور جدیدی با کارکرد متفاوت اختراع نکردند و هنوز هم همان خودروها با موتورهای احتراق داخلی را تولید میکنند به این دلیل که ساخت تکنولوژی های جدید احتیاج به هزینه و آزمایشات فراوان دارد و برای همین هم شرکتهای بزرگ این ریسک را نمیکنند و سعی میکنند تکنولوژی های قدیمی تر را بروزتر نگه دارند.
مثلا موتور TU5 با 105 اسب بخار که سالهاست روی محصولات ایران خودرو مثل پژو 206-207-405- پارس و سمند نصب میشد، اخیرا به اسم TU5 پلاس وارد بازار شده با تکنولوژی های جدیدتر مثل CVVT یا همان (سیستم سوپاپ متغیر) و پیستون های ضد سایش که استاندارد آلایندگی یورو 5 را پاس و با اینکه مصرف سوخت کمتر شده باعث افزایش شتاب و قدرت تا 115 اسب بخار میگردد.

تیونینگ خودرو

این یعنی تیونینگ
پس تیونینگ یعنی بهینه سازی سیستم های قدیمی به منظور دستیابی به عملکرد بالاتر با در نظر گرفتن استاندارد.
همانطور که در متن بالا اشاره کردیم، ریمپ خودرو یکی از شاخه های تیونینگ می باشد که در وهله اول باعث رفع ایرادات خاص نرم افزاری شده و در وهله دوم شتاب و قدرت را بالاتر میبرد.

ریمپ یک پروسه نرم افزاری

ریمپ ایسیو یک پروسه نرم افزاری است یا سخت افزاری ؟

پروسه ریمپ خودرو شامل سه مرحله اساسی می باشد که در مقاله آموزش ریمپ بصورت کامل تر به این موضوع پرداخته ایم.

⦁ خواندن اطلاعات ایسیو(بکاپ گیری اطلاعات کامپیوتر موتور)
⦁ تغییر و اصلاح (ریمپ) فایل بکاپ گرفته شده
⦁ برنامه ریزی (دانلود) فایل ریمپ شده

مرحله اول و سوم توسط پروگرامر انجام میشود.
پروگرامرها از سه طریق به اطلاعات ایسیو دسترسی پیدا میکنند

پروگرامرها از سه طریق به اطلاعات ایسیو دسترسی پیدا میکنند

⦁ از طریق پورت OBD یا همان پورت دیاگ

دسترسی به اطلاعات ایسیو از طریق پروگرامر

⦁ از طریق ISP که مستقیما به ایسیو متصل شده (به واسطه سیم های رابط)

چیپ تیونینگ خودرو

⦁ از طریق برداشتن ic اصلی از روی بورد) روش ZIF)

به طور کلی پروسه ریمپ خودرو یک فرایند کاملا نرم افزاری می باشد که از طریق پورت دیاگ اطلاعات خوانده شده، ریمپ و برنامه ریزی میگردد و هیچ قطعه سخت افزاری باز، بسته یا تعویض نمیگردد.
اما ریمپ از طریق ISP یا ZIF به isp mode remap یا چیپ تیونینگ معروف می باشد که در این مدل، خود ایسیو یا قاب ایسیو باز شده و شامل تغییرات میگردد.

توانایی دسترسی به اطلاعات چه مدل ایسیو هایی از طریق پورت دیاگ یا OBD را داریم ؟

این سوال بستگی به مدل پروگرامر و آپشن های آن دارد. مثلا پروگرامر TNM یا SEVEN PROG توانایی پروگرامینگ ایسیو یک خودرو ایرانی مثل ایسیو SSAT را دارد از طریق پورت دیاگ اما توانایی پروگرامینگ ایسیو BMW 328 را ندارد، به این دلیل که این پروگرامرها فقط یکسری از ایسیوهای خاص را ساپورت میکنند و آپشن پروگرامینگ خودرویی مثل BMW را ندارد.
در نهایت، پروسه ریمپ خودرو یک کار نرم افزاری می باشد و هیچ قطعه ای در این زمینه تعویض یا تغییر نمیکند.

خدمات ریمپ ایسیو در مجموعه نکست استپ

چرا اول خود کارخانه ایسیو را ریمپ نکرده است ؟

طبق اعلام سازمان استانداردهای جهانی، خودروسازها هرسال موظف به رعایت قوانین آلایندگی سختگیرانه تر نسبت به سال گذشته هستند. این یک چالش همیشگی برای خودروسازها می باشد که همیشه باید تکنولوژی خودروهای خود را طوری تنظیم کنند که همزمان با قدرت بالا، مصرف سوخت و آلایندگی پایین تری نسبت به خودروهای قدیمی تر داشته باشد.

سیاست های خاص در ایران سبب شده که تکنولوژی ساخت و بروزتر کردن خودروها در ایران به نسبت کشورهای دیگر، ضعیف وعقب مانده باشد.
تکنولوژی ضعیف خودروسازی در ایران و قوانین سخت گیرانه استاندارد آلایندگی در جهان دو عاملی می باشد که خودروسازهای داخلی را مجبور میکند که به جای طراحی و بروزتر کردن تکنولوژی های خود، ضعیف تر کردن موتور(انجین)ها را ترجیح داده تا بتواند بدون دردسر استانداردهای آلایندگی را پاس کنند.

حتما برای شما پیش آمده یا حتی شنیده اید کسانی که خودروهای ایرانی زیر مدل 1395 داشته اند و کیفیت بهتری به نسبت خودروهای سال 1395 به بعد تجربه کرده اند و این دقیقا همان موضوعی است که اشاره کردیم . مثلا خیلی از 405 و پراید سوارها، ماشینهای قدیمی تر خود را به 405 و پراید های جدید خود ترجیح میدهند.

سیاست های کارخانه خودروسازی

تمامی این اطلاعات را دادیم به اینجا برسیم که مثلا اگر یک اتومبیلی 100% قدرت داشته باشد،کارخانه خودروسازی، برای پاس کردن استانداردهای آلایندگی خود، آن را روی 70% تنظیم میکند. پس ما میتوانیم از 30 درصد باقی مانده قدرت یک موتور نیز بصورت استاندارد استفاده کنیم بدون اینکه فشاری روی موتور اعمال کنیم.

خدمات ریمپ ایسیو در مجموعه نکست استپ

اخیرا کارخانه های خودروساز شروع به ریمپ خودرو کرده اند !

اخیرا خود کارخانه ها نیز ریمپ انجام می دهد اما بصورت خیلی محدود و در یکسری از پارامترهای خاص.
طبق توضیحات در اول این مقاله، گفتیم ریمپ یکی از شاخه های تیونینگ می باشد. مثلا موتور XU7 با حجم موتور 1800 که بر روی یکسری از خودروهای سمند، 405 و پارس نصب شده دارای یکسری ضعف اساسی مثل دمای بالای موتور و واشر سرسیلندر ضعیف می باشد که خیلی از مالکین این خودروها از این موضوع نگران هستند.
ریمپ کارخانه های خودروسازی
دقیقا یکی از کارهایی که شرکت ایران خودرو برای این موتور انجام داده ریمپ خودرو هستش که با اصلاح دمای کارکرد فن، موتور به راحتی جوش نمی آورد.

چرا خودروهای موجود در ایران احتیاج به ریمپ دارند ؟

تمامی خودروهایی که در ایران تردد میکنند (از پراید گرفته تا خودروهای چینی و بنز و …) دارای معایب خاص نرم افزاری می باشند.
این ایرادات شامل تاخیر پدال گاز، استفاده از بنزین نامرغوب، شتاب ضعیف، مصرف سوخت بالا، ناک و والف، کپ شروع حرکت، کشش ضعیف، دمای بالای موتور، لرزش دور آرام، عدم تعویض دنده به موقع و عملکرد ضعیف گیربکس و … می باشد.

ریمپ ایسیو خودرو های داخلی

نکته: یکسری از خودروها فقط یکی از این ضعف ها و یکسری خودروهای دیگر، چند مورد از این ضعف ها را دارند.

کارخانه های تولید کننده خودرو، همه ساله موظف به ارائه آپدیت های نرم افزاری مختلف به منظور رفع ایرادات و عملکرد بهتر سیستم های خودروها می باشند اما همه شرکت ها این کار را انجام نمیدهند و همین موضوع باعث بیشتر شدن ضعف ها و استهلاک بیشتر قطعات می شود. برای این منظور یا خود کارخانه یا خود مالکان باید این بروز رسانی ها را انجام دهند.

علم ساخت خودرو در کشورهای اروپایی رو به پیشرفت بوده و از اهداف اصلی سازندگان آنها توان بیشتر با آلایندگی فوق العاده کمتر میباشد. طبق مطالب ذکر شده بالا, هنگامی که از استاندارد های بین المللی خودروها صحبت میکنیم یعنی تکنولوژی های پیشرفته مثل سیستمهای VCR, GDI, VANOS و … که باعث افزایش راندمان و کاهش آلایندگی می شوند.
اما متاسفانه تکنولوژی ساخت خودرو در ایران به دلایل نبود دانش فنی, قوانین و خیلی از محدودیت ها, با کم و کاستی های فراوانی مواجه میباشد که این کمبود سبب کیفیت بسیار پایین اتومبیل ها در قیاس اتومبیل های اروپایی می گردد.

چند مثال ساده برای اثبات نیاز خودروهای ایرانی به ریمپ :

1.  کشورهای اروپایی در عصر جدید خودروهایی با استاندارد آلایندگی یورو۷ تولید می کنند اما در ایران از سال ۹۳ ساخت خودروهای یورو ۴ شروع شد!

2. اکثر جایگاه های سوخت در ایران دارای سوخت یورو ۲ با عدد اکتان فوق العاده پایین می باشند.

ریمپ ایسیو خودرو های داخلی

در حالی که خودروهای یورو ۴ به بالا نیز مجبور به استفاده از این بنزین می باشند و دقیقا استفاده از سوخت یورو۲ برای اتومبیلهای یورو ۴ به بالا سبب آسیب های طولانی مدت و سنگین می شود.

3. ایران جز معدود کشورهای ۴ فصل دنیاست و دارای شرایط آب و هوای متفاوتی می باشد.

دقیقا همین تفاوت باعث تغییر در وضعیت رانندگی و کارکرد موتور می گردد، مثال کسانی که از تهران به شمال می روند، اگر دقت بیشتری به رانندگی خود داشته باشند متوجه نرم کارکردن موتور، قدرت و شتاب بیشتری می شوند.
این تجربه کاملا صحیح و درست می باشد بخاطر حجم بیشتر هوای ورودی و چگالی زیاد (درشمال نسبت به تهران). اما در مناطق خشک، گرم، سرد، مرطوب و… رفتار خودرو باید تغییر صحیح داشته باشد.
اگر توجه کامل داشته باشید اتومبیل های خارجی سفارشی تولید میشوند مثلا تویوتا لندکروزهای سفارش عرب(آب و هوای گرم و خشک) سفارش روسیه (آب و هوای سرد) و…

4. خودروهای تولیدی بصورت همگانی و عمومی تولید میشوند.

این موضوع یعنی  اینکه رفتار رانندگی در جوانان و سالمندان (زن, مرد, دختر, پسر) بسیار متفاوت می باشد. اکثر جوانان رانندگی پرهیجان و سرعتی را می پسندند درحالی که اکثر افراد مسن، رانندگی آرام و معمولی دارند.

طبق توضیحات متوجه شدیم که شرکتهای خودروسازی، اتومبیل های جنرال و عمومی تولید می کنند.
پس یکی از اصلی ترین دلایل ریمپ خودرو ، خصوصی سازی با شرایط راننده، شرایط جوی، فرهنگ رانندگی، سلامت موتور و … می باشد.

پارامترهای قابل تغییر در ریمپ ایسیو

RE + MAP = REMAP
MAP به جداول و چارچوب های اصلی شرکت تولید کننده برای طراحی و ساخت یک نرم افزار ایسیو، MAP گفته می شود.
RE پیشوند انگلیسی که در اینجا به معنای دوباره انجام دادن می باشد.

خدمات ریمپ ایسیو در مجموعه نکست استپ

مهمترین بازخورد ریمپ خودرو در چه زمینه هایی دیده می شود ؟

همانطور که ریمپ خودرو به افزایش شتاب و قدرت منتهی میشود، موارد دیگر نیز وجود دارد که باعث افزایش شتاب و قدرت شود مانند کیت افترمارکت فیلترهوا، کیت هدرز، میل سوپاپ افترمارکت و… که ما در این مقاله ریمپ ایسیو را با کیت هدرز یک دنا مدل 96 بررسی میکنیم. (هدرز سیستمی افترمارکتی مناسب برای بهینه سازی خروجی هوا می باشد، که جایگزین اگزوز خودرو شده و دود های حاصل از احتراق موتور را با سرعت و فشار بیشتری به بیرون از موتور هدایت میکند و همین موضوع سبب افزایش چشمگیر قدرت و گشتاور اتومبیل میشود.)

مهمترین بازخورد ریمپ ایسیوخودرو

برای مقایسه و بررسی این موضوع، چند نکته وجود دارد

 زمان :

مثلا حداکثر زمان انجام ریمپ ایسیو این خودرو، حدودا نیم ساعت می باشد اما برای نصب یک هدرز کامل آماده، حداقل دو ساعت زمان نیاز دارد.

تخصصی بودن ریمپ :

به عنوان مثال شما در ریمپ خودرو توانایی تغییر میزان هوای ورودی-خروجی، کاتاف، دما و … را دارید اما در هدرز شما فقط توانایی تغییر میزان هوای خروجی را دارد.

نرم افزاری بودن :

در ریمپ خودرو تمامی کارها بصورت نرم افزاری پیش میرود، و احتیاج به هیچ تغییر سخت افزاری ندارید اما برای نصب هدرز، حتما باید جابجایی های خاص انجام دهید تا هدرز در جای خود قرار گیرد.

پرفورمنس و راندمان تقریبا یکسان :

ریمپ ایسیو حداقل 10 اسب بخار به قدرت دنا اضافه میکند و تقریبا همین میزان قدرت نیز کیت هدرز به قدرت موتور اضافه میکند.
* قدرت سرچرخ با قدرت موتور متفاوت می باشد. 

هزینه مقرون به صرفه تر :

همانطور که گفتیم تیونینگه هر خودرو به دو حالته نرم افزاری و سخت افزاری انجام میشود که بخش سخت افزاری شامل نصب قطعات افترمارکت مثل هدرز، کیت مکش، میلسوپاپ و… است که میتوان گفت کیت مکش یکی از کم قیمت ترین قطعه های افترمارکت به شمار میرود که برای خودرویی مثل پژو 206 بین 5 الی 8 اسب بخار بسته به نوع کیت مکش افزایش توان خواهیم داشت، قیمت این کیت ها از 800 هزار تومان تا 4 میلیون تومان داخل بازار بسته به مدل متغیر است. اما تیونینگ نرم افزاری (ریمپ) استیج 1 که ارزان ترین استیج ریمپ محسوب میشود و کاملا به شکل نرم افزاری انجام میشود، با قیمتی حدود 1 میلیون تومان بین 8 الی 10 اسب بخار افزایش توان خواهیم داشت. یعنی با انجام ریمپ استیج 1 با قیمت یک کیت مکش میان رده بازدهی ای 20 الی 30 درصد بیشتر از همان کیت مکش بدون تغییر وضعیت خودرو در اختیار خواهید داشت.

بصورت کلی ریمپ ایسیو 4 استیج(سطح) دارد و این 4 سطح به صورت کلی شامل:

سطح یک: برای خودروهای خانوادگی که هیچ لوازم افترمارکتی ندارند

سطح بندی قیمت ریمپ ایسیو
سطح دو: برای خودروهایی که حداقل کیت هدرز و کیت مکش دارند.

سطح بندی قیمت ریمپ ایسیو
سطح سه: برای خودروهایی که اینترنال موتور آنها اصلاح شده مثل تغییرات در جنس پیستون، میل سوپاپ با زمان بندی بالاتر، پورت و پولیش و … 

سطح بندی قیمت ریمپ ایسیو
سطح چهارم: برای خودروهای اتمسفری که تبدیل به توربو می شود مثل پژو 206 با موتور tu5 که موتوری رایج برای توربو می باشد.
اما هزینه ریمپ استیج دو یک دنا حداکثر 690 هزار تومان می باشد اما معمولی ترین کیت هدرز دنا حداقل 4 میلیون تومان ارزش دارد.

سطح بندی قیمت ریمپ ایسیو

نکته بسیار مهم، ما در چند جمله بالا، تفاوت بین ریمپ و هدرز را بیان کردیم ولی نکته مهمتر اینجاست که تلفیق ریمپ با نصب هدرز، قدرت بسیار مناسبی را به ما میدهد و عملا ریمپ و نصب هدرز یک کار کاملا مکمل می باشند.

اما هزینه ریمپ استیج دو یک دنا حداکثر 850 هزار تومان می باشد اما معمولی ترین کیت هدرز دنا حداقل 4 میلیون تومان ارزش دارد.

نکته بسیار مهم، ما در چند جمله بالا، تفاوت بین ریمپ و هدرز را بیان کردیم ولی نکته مهمتر اینجاست که تلفیق ریمپ با نصب هدرز، قدرت بسیار مناسبی را به ما میدهد و عملا ریمپ و نصب هدرز یک کار کاملا مکمل می باشند.

مزایای ریمپ خودرو چیست ؟

 مثل افزایش شتاب، بهینه سازی مصرف سوخت، اصلاح دمای کارکرد موتور، همسان سازی با بنزین های موجود و …

درباره معایب ریمپ ایسیو خودرو

شما حتی اگر پنچرگیری لاستیک اتومبیل خود را توسط یک فرد غیر متخصص انجام دهید قطعا به مشکل برخواهید خورد. ریمپ ایسیو یک کار کاملا تخصصی می باشد.

به طوری که متصدی ریمپ خودرو مثلا برای ریمپ یک خودرو 206 تیپ 5 مدل 96 باید اطلاعات کاملی همچون اطلاع دقیق از موتور،عیب یابی، سیستم کنترل یونیت مرکزی، تکنولوژی بکار رفته در سیستم سیم کشی، نحوه پروگرامینگ به منظور دست یابی به اطلاعات ایسیو، پیکره بندی ها و حتی تیونینگ سخت افزاری داشته باشد.

نکته اصلی که وجود دارد این است که به دلیل درآمد بالای این زمینه از خدمات خودرو، خیلی از افراد با اطلاعات بسیار پایین وارد این زمینه کاری شده و همین عدم تخصص باعث این شده که خیلی از خودروها پس از ریمپ به مشکلات همچون مصرف سوخت بالا، شتاب پایین تر، بهم ریختن سیستم دمای موتور، ناک شدید و… برخورد میکنند. و این موضوع فقط به اسم متصدی ریمپ  تمام نمیشود و به اسم ریمپ خودرو نیز ختم میگردد.

نکته اصلی اینجا می باشد که این عدم تخصص افراد باعث از بین رفتن اعتبار شغل ریمپ شده و افرادی که میخواهند ریمپ انجام دهند دو به شک می شوند.
پس نتیجه میگیریم که اگر ریمپ توسط افراد حرفه ای که هم بر روی موتور و هم نرم افزار اطلاعات کامل دارند، انجام شود، قطعا باعث آسیب نشده حتی باعث سلامت کارکرد موتور، کم شدن استهلاک موتور و سواری لذت بخش نیز می شود.

هزینه ریمپ خودرو به چه صورت می باشد؟

قبل از اطلاع از هزینه های ریمپ باید به نکات زیر توجه کرد چون این نکات تشکیل دهنده قیمت نهایی ریمپ می باشد.

1- هزینه پروگرامر و دستگاه هایی که با آنها عملیات پروگرامینگ و برنامه ریزی ایسیو شما انجام میگردد.
2- تخصص و تجربه ای که بعد از مدتها ریمپ بروی انواع خودروها بدست آمده.
3- قیمت ایسیو و انواع یونیت های دیگر در خودرو
4- تکنولوژِی ایسیو و شبکه سیم کشی بکار رفته در آن اتومبیل
5- زمان میانگین برای انجام ریمپ
6- قیمت خودرو
7- میزان بازدهی خودرو پس از ریمپ
8- استیج و سطح ریمپ
9- کیفیت و بسیار دقیق انجام دادن خدمات
10- خدمات پس از انجام ریمپ
11- گارانتی 2 ساله

هزینه ریمپ ایسیو نکست استپ

آیا ریمپ خودرو موجب کاهش عمر موتور میگردد؟

اگر توسط افراد غیر متخصص انجام شود امکان دارد موتور دچار آسیب شود. مثلا ریمپ استیج دو را نباید به یک خودرویی که تمامی لوازم آن فابریک است انجام داد و اگر متصدی انجام ریمپ این کار را انجام دهد، فشار زیادی به موتور آمده و سبب کاهش طول عمر مفید موتور میگردد.

پس متصدی ریمپ باید بداند و تشخیص بدهد، که کدام استیج ریمپی را روی چه ماشینی با چه مدل موتور(انجینی) و چه لوازم افترمارکتی انجام دهد.
همانطور که در متن های بالا توضیح داده شد، ریمپ یکی از شاخه های تیونینگ می باشد که سبب رفع ایرادات نرم افزاری میشود.

نکته: ریمپ اگر حرفه ای و اصولی انجام گردد، نه تنها عمر موتور را کاهش نمیدهد بلکه سبب افزایش طول عمر مفید و رانندگی بهتر نیز میگردد.

کاهش عمر موتور خودرو با ریمپ

آیا ریمپ گارانتی خودرو را باطل میکند؟

در مورد باطل شدن گارانتی سه نکته وجود دارد که باید درنظرگرفت.

نکته اول: گارانتی در ایران آنقدرها نیز با ارزش نیست چون خیلی از کسانی که به نمایندگی مراجعه میکنند برای رفع ایراد اتومبیل خود در هنگام گارانتی، شرکت با کلی تبصره و ماده آن گارانتی را قبول نکرده و آن ایراد را بصورت آزاد محاسبه میکند(البته این قاعده بیشتر در خودروهای داخلی دیده شده تا خودروهای چینی و خارجی)

 • نکته دوم: شرکت اصلا متوجه تغییراتی همچون ریمپ نمیشود چون دستگاه های مناسب برای ردیابی این موضوع ندارند و مالکین نیز از بیان این موضوع در نمایندگی خودداری کنند.
 • نکته سوم: ریمپ ایسیو خودرو اغلب برای خودروهای داخلی و آپدیت بیشتر برای ماشین های چینی و خارجی توصیه میگردد.(آپدیت گارانتی را باطل نمی کند)

جمع بندی کلی: 

ریمپ ایسیو خودرو که به عنوان تیونینگ ECU نیز شناخته می شود، فرآیند تغییر برنامه کامپیوتری در واحد کنترل موتور (ECU) خودرو برای بهبود عملکرد آن است. ECU بسیاری از جنبه های عملکرد خودرو، مانند تزریق سوخت، زمان جرقه زنی، و تقویت توربو را کنترل می کند.

ریمپ ECU، خودرو می‌تواند در زمینه‌هایی مانند اسب بخار، گشتاور و بهره‌وری سوخت پیشرفت‌هایی ایجاد کند. این فرآیند شامل دسترسی به نرم افزار ECU از طریق یک ابزار تخصصی و تنظیم تنظیمات برای بهینه سازی عملکرد است.

نقشه برداری مجدد خودرو معمولاً توسط متخصصان آموزش دیده انجام می شود که از نرم افزار و تجهیزات تخصصی برای اطمینان از ایمن و قابل اعتماد بودن تغییرات ایجاد شده در ECU استفاده می کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هرگونه تغییر در ECU خودرو به طور بالقوه می تواند گارانتی آن را باطل کند، پس ضمانت انجام خدمات اهمیت بالایی دارد. در مجموعه نکست استپ تمامی خدمات ریمپ خودروهای داخلی و خارجی با ضمانت و گارانتی انجام می شود.

خدمات ریمپ ایسیو در مجموعه نکست استپ

پاسخ به سوالات متداول ریمپ ایسیو خودرو

هزینه ریمپ برای انواع خودرو متفاوت می باشد. برای مشاهده لیست قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی کلیک کنید.

تمامی خودروهای داخلی اعم از 206، پژو 405، پژو پارس و انواع خودرو های خارجی مانند ماکسیما، رنو مگان، آمیکو آسنا توربو و اتمسفر و …. در مجموعه نکست استپ ریمپ می شوند.

مجموعه نکست استپ با هدف ارتقا کیفیت رانندگی در خودرو های موجود در ایران، فعالیت خود را در سال 1394 آغاز کرد. تمامی خدمات نرم افزاری مجموعه نکست استپ با دو سال گارانتی کتبی و آفر های ویژه می باشد.

ریمپ ایسیو تنظیماتی نرم افزاری می باشد که به جای نرم افزار موجود روی ECU ماشین قرار می گیرد. با توجه به تکنولوژی ایسیو خودرو شما از 3 روش

چیپ تیونینگ، دانلود از OBD و روش کاتگ انجام می شود.

ریمپ ایسیو مزایای زیادی دارد مثل افزایش شتاب، بهینه سازی مصرف سوخت، اصلاح دمای کارکرد موتور، همسان سازی با بنزین های موجود و …

همچنین بخوانید :

33 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر من یک خودروی 207 دارم. میخواستم بدونم ریمپ ماشین های کم کارکرد و دارای گارانتی از گارانتی خارج میکنه؟

  • سلام دوست خوبم
   اگر ریمپ ایسیو بصورت استاندارد و کاملا نرم افزاری انجام بشه، از گارانتی خارج نمیشه

  • سلام دوست عزیز
   اگر این کار بصورت غیر حرفه ای انجام بشه، قطعا از گارانتی خارج میشه

 2. سلام مصرف سوخت در ریمپ چقدر کاهش پیدا میکند؟ خودرو من پژو پارس هست.

  • سلام من هدرز و کیت مکش بستم روی ۲۰۶ آیا میتونم ریمپ استیج سه رو بزنم؟

   • سلام دوست عزیز
    خیر چون این استیج برای موتوراییه که اینترنال موتورشون هم تغییرات داشته
    اگر روی ماشین شما انجام بشه، فشار زیادی به موتور میاره

  • سلام بستگی به نوع گاز دادن و نوع استیج ریمپ داره که بین نیم تا یک لیتر متغیره

  • سلام.
   معمولا ۳۰ تا۴۰ اسب بخار حداقل توان بالارفتن شتاب میباشد

  • سلام دوست عزیز
   بین 30تا۴۰ اسب بخار

 3. سلام وقتتون بخیر من ساندور اتومات ۹۶ دارم. ۳۵۰۰۰ تا کار کرد هست. معمولا ماشین همیشه خوابه. فقط عید ها بیشتر استفاده میشه. می خواستم ببینم ریمپ ایسیو رو خودرو من جواب میده یا خیر؟

  • سلام دوست خوبم وقت شماهم بخیر
   آپدیت و ریمپ ربطی به کارکرد نداره چون در هرحالتی، رانندگی لذت بخش تری رو تجربه میکنید.

 4. سلام آیا ریمپ برای چانگان بهتره یا آپدیت؟

  • سلام قطعا آپدیت
   چون ریمپ فقط برای موتوره ولی آپدیت هم برای گیربکسه و هم برای موتور

 5. سلام چند اسب بخار به قدرت موتور بعد از ریمپ ایسیو اضافه میشود؟ برای ماشین های تیبا2

  • سلام ماشین مدل چه سالیه و آیا لوازم افترمارکت داره؟

 6. سلام خسته نباشید
  ریمپ ایسیو اسست موتور tu5 رو هم انجام میدین؟

  • سلام بله هم ریمپ ایسیو SSAT موتور TU5 به بهترین شکل قابل انجامه و حتی اگر در دانلود اشتباهی این ایسیو در جای دیگه خورده باشه، قابل اصلاح هستش

  • سلام دوست عزیز
   بله هم ریمپ و هم تنظیمات کامل ایسیو SSAT موتور TU5 قابل انجامه

  • با درود و تشکر از شما و تیم شما بخاطر توجه و پاسخگویی
   من یک 206 تیپ 6 اتومات مدل 83 دارم تعمیر کامل گیربکس انجام دادم و تمام مشکلات اعم از گاز هرز و تعویض بد دنده ها و تاخیر و … برطرف شد منتها جدیدا احساس میکنم ماشین یکم ستایش در حرکت اولیه کم شده انگار‌ با یه زور زدن حرکت می‌کنه تا قبل فعال شدن این کلاچ لاک آپ که اصلا نمی‌دونم به چه دردی میخوره کاش مکانیک اصلا این آپشن رو درست نمیکرد، شاید هم لازم بوده نظر تخصصی شما چی هست آیا با ریمپ تغییری می‌کنه و فایده داره ؟

 7. سلام.۴۰ع دارم با اینترنال xu9 سرسیلندر xu7 میل سوپاپ لیفت ۱۲ و دیوریشن۲۹۵ سرسیلندر پورت و پولیش شده منیفولد و دریچه xum کیت مکش و هدرز دارم…ماشین در حالت ایدل دورموتور حدود ۱۴۰۰ هست و مشکل اصلیم زمان پاشش بالا در دور پایین و بوی خام سوزی از اگزوز هستش.یعنی به عبارتی مشکلم ایدل کار کردن تا دور موتور حدود ۲۵۰۰ هست که تنظیم نیست میتونید اصلاحش کنید؟دور بالا داخل پاور بند کاملا تنظیم هستش مشکلم دور پایینه که بوی خام سوزی نداشته باشم

 8. اینو یادم رفت بگم که ایسیو ماشینم زیمنس هست

  • اشتباه میباشد نباید این ایسیو نصب باشد

 9. سلام ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۳ دارم
  کیت هدرز و مکش و ریمپ براش چقدر هزینه داره و آیا مشکلی براش پیش نمیاد؟

  • سلام دوست خوبم
   اتفاقا بعد از نصب لوازم باید ریمپ انجام بدین اما ریمپ رو جایی انجام بدید که اصولی و علمی انجام بشه
   در غیر این صورت به مشکل برمیخورید

 10. سلام خسته نباشید
  پراید با ایسیو ساژم آیا ریمپ روش جواب میده؟
  کیت مکش و هدرز هم نصب کردم
  چون شنیدم ک ایسیو ساژم خیلی خوب جواب نمیده
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام دوست خوبم
   خیر اتفاقا ایسیو خوبیه و براحتی هم ریمپ میشه

 11. سلام خسته نباشید
  پراید با ایسیو ساژم ریمپ روش جواب میده؟
  چون شنیدم میگن ک خوب جواب گرفته نمیشهکیت مکش و هدرز هم داره

  • سلام عرض ادب
   بله ایسیو خوبی نیست ولی در حالت کلی میشه توان مناسب گرفت و ریمپ استیج دو بهمراه بک فایر گذاشت

 12. سلام وقت بخیر
  قیمت ریمپ دنا پلاس معمولی چقد میشه

  • سلام دوست خوبم
   لطفا برای استعلام قیمت، تماس بگیرید

 13. درود جدید اتحادیه جهت ریمپ و تنظیم موتور دارید بفرستید .با تشکر از اطلاعات خوبتون

  • سلام عرض ادب
   لطفا برای اطلاعات بیشتر مثل لوازم افترمارکت ماشین یا استیج مناسب، با ما تماس بگیرید


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =